Ділянку досліджували із георадаром
"ОГО" в №10 за 8 березня 2007 року розповідала про облаштування на площi Короленка підземного торгово¬го центру - частини комплексу оновленого Будинку одягу та сучасний сквер навколо нього.
- Обстежував ділянку, яка планується під забудову поряд iз Будинком одягу, центр історичних та геофізичних досліджень "Рівне-Суренж" на замовлення ініціаторів будівництва АТЗТ "Фірма "Одяг", — розповідає завідувачка відділу історичних досліджень центру Тетяна Бикова. — Геофізичні дослідження таких ділянок передбачені державними будівельними нормами.
Під час таких досліджень застосовувався спеціальний прилад — геора¬дар. Такий cnoci6 дає можливість швидко обстежити території (пометрово) для виявлення на глибині до 20 метрів різноманітних об'єктів — старих фундаментів, залишків споруд та комунікацій, водних потоків тощо.
— Можна сказати, що георадар, як рентгенівський апарат, показує знімок землі, дає точну та повну картину, — запевняє Тетяна Бикова. — Така метода широко використовується в багатьох європейських країнах. В Україні вона робить пepші кроки. Під час більшості світових археологічних експертиз застосовують такі прилади. Наприклад, руїни палацу цариці Савської (в Ємені) знайшли саме таким чином. Kpiм того, дослідники вивчали також історичні матеріали, аби виявити приблизне розташування знищених будівель та споруд у межах можливої забудови, підвали i фундаменти яких можуть вплинути на будівництво та експлуатацію проектованого підземного простору. Досліджувалися історичні плани та фотографії piзних часів.
Будівельники навчаться дружити з археологами?
Результат досліджень дуже цікавий та багатообіцяючий для археологів та істориків, впевнена Тетяна Бикова.
- Геофізики виявили численні підземні аномалії (об'єкти) на всій площі досліджень на глибині до шести метрів. Є місця з підвищеною вологістю (розущільненням) грунтів, — розповідає iнженep центру "Рівне-Суренж" Сергій Биков. — Найбільша увага приділялася аномаліям, які розташовані на глибині більше трьох метрів. Об'єкти, розташовані вище, будуть видалені при розробці котлова¬ну під підземний пpocтip. Чим глибше об'єкти, тим старішими вони можуть бути.
Аномалій, які можуть вплинути на будівництво та експлуатацію проекто¬ваного підземного простору, було виявлено дев'ять. Серед них, зокрема:
- декілька поруйнованих споруд,
- залишки опор мосту,
- ймовірні залишки фундаменту в'їзних воріт середньовічного Рівного.
- Ніхто не знає достеменно, де ці ворота були розташовані, адже історія міста досліджена недостатньо, — наголошує Тетяна Бикова. — Знахідки підтверджені георадаром та електромагнітним дослідженням.
— Поруч iз Будинком одягу на глибині майже шість метрів виявлений
об'єкт прямокутної форми, очевидно, штучного походження, — розповідає Сергій Биков. — Ймовірно, це порушена та замулена споруда. На межі цієї аномалії пробурили контрольну свердловину. 3 глибини 5-6 метрів при 6ypiннi свердловини підняли рештки кістяка. Виявлені також залишки кремнієвих знарядь праці, керамічних виробів.
Щоб дослідити такі цінні об'єкти, слід організувати розкопки, а це вже робота для археолога, переконані геофізики. Об'єкти, виявлені найглибше, розташовані нижче рівня проектованих споруд. Однак iз будівельного котловану їx можна буде дістати.
— Результати дослідження мали б вплинути на плани забудовників, —
наголошує Сергій Биков. — По-перше, повинен бути посилений контроль саме в тих точках, де виявлені аномалії. Археологи мають спочатку дослідити територію, зробити контрольні шурфи в місцях аномалій, щоби будівельники не рили котловани i не забивали палі будь-де. Результати варто було б урахувати й при проектуванні майбутніх споруд.
За інформацією центру, після їxнix висновків подальших досліджень поки що ніхто не робив.
— Ми запропонували провести подібне обстеження території на Театральній площі, де планується будівництво другої черги підземного містечка. Там теж хотіли б використати георадар та інші сучасні методики. На тому місці колись була ринкова площа, а це може стати справжнім клондайком для археолога, — впевне¬на Тетяна Бикова.
Коментар
Директор Рівненської філії "Охоронна археологічна служба України" Інституту археології НАН України Богдан Прищепа розповів, що найдавніші матеріали, які вдалося знайти на Театральній площі, належать до XI-XII століть — доби Київської Русі. Також виявили багато цікавих предметів XVI-XVII століть. — Власне саме перед театром знайшли велику кількість виробів із кераміки, заліза, скла, — каже пан Богдан. — Також виявили залишки будівлі XII століття. Судячи з предметів, які в ній знайшли, це був житловий будинок. Повністю його не розкрили, але знайшли тут люльку, посуд, ножі, цвяхи, залишки кахлів. В той час кахлі прикрашали піч, їх вкривали зображеннями та поливою. Судячи з виявлених знахідок, тут була міська забудова. А в ході геофізичних досліджень біля Будинку одягу дослідники виявили опори стародавнього мосту. На глибині майже шість метрів знайшли кістки, яким понад дві тисячі років.
Богдан Прищепа не довіряє апаратурі, археологічну експертизу під його керівництвом здійснювали традиційним методом. На площі Дослідники прокопували шурфи розміром два на два, два на три метри.
— Ми прокопували yсі нашарування. Треба вибрати із землі yci речі і проаналізувати їx, — каже пан Богдан. — Традиційний метод дає реальні результати, а новий не підтвердив своєї ефективності. Уci предмети, які ми виявили, будуть передані у Рівненський обласний краєзнавчий музей.
Богдан Прищепа переконаний, що на ділянках, де виявили знахідки, слід обов'язково провести oxopoннi археологічні розкопки.